Фіаніт

Фіаніт

Фіаніт

 Фіаніт

Штучний аналог діаманта, який отримав ім’я на честь інституту, де був створений, – фіаніт пройшов довгий шлях розвитку і сьогодні активно використовується в ювелірних виробах.

Огранені фіаніти.

Фіаніт – широко відомий штучний аналог діаманта. Має право на життя також назву як «кубічний цирконій» або «кубик цирконію» від англійського CZ – Cubic Zirconia. Вперше він був створений в інституті ФІАН в 1968 році. І хоча його часто помилково називають цирконом або навіть цирконієм через плутанину з іноземними назвами. Фіаніт продовжує набирати популярність і часто використовується при створенні ювелірних виробів нарівні з натуральними напівкоштовними каменями.

Фіаніти трохи важче діамантів (фактично фіаніти щільніше алмазів в 1,7 рази), але менш тверді – 8,5 за шкалою твердості Мооса проти 10 у алмазу. Вони часто описуються також, як діаманти. Колір, ограновування, чистота і вага в каратах, але самої корисним описом для покупця є порівняльний аналіз фіаніту і діаманта. Так, наприклад, один карат фіаніту НЕ дорівнює за розміром карату діаманта в зв’язку з відмінностями в щільності: натуральний коштовний камінь матиме більший розмір.

Різнобарвні фіаніти

Різнокольорові фіаніти

Всупереч поширеній думці про безбарвності фіанітів ці камені можуть мати будь-який колір. Забарвлення мінералів виробляється за допомогою додавання в розплав різних речовин. Від хімічної формули добавки залежить відтінок майбутнього самоцвіту. Так, зелений фіаніт є результатом додавання в розплав хрому, він вважається недорогим замінником смарагду і успішно використовується в ювелірних прикрасах.

Щоб отримати червоний кристал, застосовується неодим. Залежно від кількості домішки колір фіаніту може варіюватися від світло-червоного до насиченого пурпурного, роблячи мінерал схожим на рубін або гранат.

Церій в певних пропорціях, включений до складу розплаву, надає майбутньому самоцвіту теплі відтінки від світло-жовтого до яскраво-червоного. Рожевий відтінок фіаніти набувають при додаванні ербія. Коричнева і золота палітра досягається за допомогою титану.

Зустрічаються і фіаніти синьо-блакитної гами, які з’являються в результаті термічного розпилення в вакуумі кобальтово-алюмінієвої суміші. Такі екземпляри успішно імітують сапфіри, топази і аквамарин.

Чорна забарвлення фіаніту досягається не барвниками, а термічною обробкою. Традиційні фіаніти – замінники діамантів – це безбарвні камені, які іноді називають білими.

Якість фіанітів

Як і діаманти, фіаніти оцінюються за якістю і варіюються від A до AAAAA. Найбільш доступні камені середнього AAA якості, які можуть похвалитися ціновою доступністю, а також хорошою чистотою і огранюванням. Камені з машинної огранюванням рівніше, але їх вартість трохи вище. Що ж стосується вищої якості, то, як і з будь-яким іншим каменем, фіаніти AAAAA – це вже привілей, за яку потрібно платити. І існує безліч брендів, які використовують цей факт у своїх інтересах, підносячи його як унікальна пропозиція. Мабуть, найвідомішою компанією є Swarovski Crystal, знаменита по всьому світу якістю своїх каменів.

Важливо відзначити, що камені Swarovski Crystal і фіаніти трохи розрізняються за своїм складом. Останні – виготовлені з оксиду цирконію, який спочатку нагрівають до екстремальних температур, після чого камені проходять огранювання для отримання максимальної відбивної здатності. А кристали Swarovski, в свою чергу, довгий час проводилися з діоксиду кремнію і свинцю, який після спеціального покриття набуває красивого блиску. За даннимкомпаніі Ekarel, тільки з 2012 року Swarovski відмовилися від використання діоксиду свинцю, потенційно здатного завдати шкоди здоров’ю людини.

Лікувальні та магічні властивості

Що стосується даних властивостей, те тут думки щодо фіаніту розходяться. Деякі літотерапевт стверджують, що штучний камінь не може володіти ніякою лечащей силою або магією. Інші ж наполягають на зворотному. Якщо у виробництві використовується натуральна сировина, значить, отриманий кристал має власну енергетику. Вважається, що фианит здатний витягати з організму людини все негативне.

Фіаніт – від «дешевої альтернативи» до частини дорогоцінної прикраси

Що дійсно загальне і у тих, і у інших каменів – це те, що вони штучні, і в результаті, більшість людей вважає їх одним і тим же.

Фіаніт може запропонувати дійсно велика різноманітність кольорів і форм огранювання. Сьогодні виробники можуть поставляти непрозорі камені. Кристали яких переливаються райдужним ефектом, а також молочних пастельних відтінків, що істотно збільшило можливості використання фіаніту.

У зв’язку з цим, стався цікавий зсув у ставленні до фіанітів: багато хто став носити їх разом з діамантами та іншими дорогоцінними каменями. Фіаніти стали виробляти набагато меншого розміру в спробі зробити їх ще більш схожими і зливаються зі своїми дорогоцінними побратимами.

Буде цілком справедливим сказати, що фіаніт пройшов довгий шлях за останній час, скинувши клеймо «дешевої альтернативи». Виробники постійно покращують якість своїх каменів. Закріплюють їх в дорогоцінні метали з ретельністю, властивою роботі з діамантом, а значить ви можете пишатися своїм фіанітом, як пишалися б іншим будь-яким природним самоцвітом.

На нашому сайті представлені  наступні категорії зі вставкою фіаніт

Каблучка з фіанітом

Сережки з фіанітом

Підвіски з фіанітом

Share this post